החופש הגדול.. כמה דשו בנושא, מה לא אמרו עליו. ועף אף זאת לחלקנו הוא מהווה אתגר לא קטן, הן ברמה הטכנית והן ברמות עמוקות יותר.. אני מקווה שאוכל להוסיף במעט, לחדד ואולי לחדש כמה דברים קטנים. החופש הגדול זה הזמן הטוב ביותר ללמד את הילדים שלנו (ואותנו!)דברים שאיננו יכולים ואיננו מתפנים ללמוד במהלך השנה. רובנו נשטפים תחת השגרה ולא עסוקים בהבניית חיינו, בהצבת מטרות ויעדים בתחומים שונים בחיים. החופש הגדול זה זמן טוב לאתחל את המערכת ולהציב מטרות. ממליצה לעשות זאת בעצמנו וגם לילדינו. אפשר לתת לכל ילד לבחור אתגר אישי לחופש הגדול, איזשהו דבר שירצה ללמוד (כמו שחיה, אופניים, בישול, לקרוא שעון, להתלבש לבד, להיגמל מטיטול, לקשור שרוכים, ללמוד שפה או נגינה) הילד יוכל להציב את המטרה ובעזרתכם לייצר יעדים ריאליים ומדידים להשגתה.

חשבו על המיומנויות שהילד זוכה לרכוש וך כדי התהליך: יכולת בירור תחומי העניין שלו והבחירה, יכולת הביצוע וההתמדה, בקרה עצמית על התקדמות ועל צעדים שאולי צריך לשנות באמצע הדרך. וכמובן, הסיפוק על השגת המטרה יכול ללוות אותו לכל החיים ולשרת אותו בעתיד מול מטרות אחרות.

רעיון מגניב נוסף (ותודה לנעמה יוסליס עליו!) הוא לעשות חוג שבועי כאשר כל אחד מבני המשפחה צריך להעביר חוג בתחום עניין שלו. לדג'- אבא יכול להעביר שיעור ריצה, הבן הגדול יעביר חוג צילום דרך הסמארטפון, והקטנטן, ילמד את כל בני משפחתו לבצע תרגילים ומהלכים שלמד בחוג קפוארה! (רעיונות נוספים: בישול, אומנות, ציור, צפרות ועוד ועוד.. הכי טוב שתשאלו את ילדיכם מה הם מציעים, תאמינו לי שהם יהיו יצירתיים!)

כמה שמשימה מסוג זה יכולה להעצים את ילדיכם, יכולה ללמד אותו על מנהיגות, על הובלת מהלכים, על ביטוי אישי ועל התמקצעות והעמקה בתחום עניין.

רעיונות מסוג זה מייצרים בסופו של דבר אווירת שיתוף פעולה בין בני המשפחה, מעניקים חוויות של הצלחה, מוטיבציה פנימית ומעורבות גדולה יותר בנעשה בבית. בנוסף לזה, אלו דברים שמסוגלים לחסוך המון מריבות ובעיות התנהגות כאלו או אחרות.

נסו לראות כיצד תוכלו לקחת את הרעיונות האלו וליישם אותם בדרך הייחודית שלכם בביתכם. בהצלחה רבה! 

 

תמונה של ילדה עם גואש על הפנים ועל הידיים

לוגו של גוונים חוסן  

 

מרכז טיפול ייעוץ והדרכה,

שמטרתו לאפשר טיפול מקצועי,

מותאם אישית ונגיש לכלל תושבימועצה אזורית בנימין

​All rights reserved